Renault FT-17

tech. údaje: Renault FT-17 s 37mm kanonem
původ: Francie
typ: lehký tank
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
Renault FT-17 je díky svému inovativnímu desingovému zpracování jedním z nejrevolučnějších a nejvýznamnějších tanků v historii. Je to první tank v historii, který má výzbroj v plně otočné věži. Tento koncept se stal běžným standartem u většiny následujících tanků a trvá to tak i dodnes.
Projektové práce na tomto francouzském lehkém tanku začaly už v květnu roku 1916 firmou Renault. Za desingovým zpracováním pak stál desingér Rodolphe Ernst-Metzmaier. I přes svou pokrokovost to ale Renault FT-17 neměl s přijetím vůbec jednoduché. V jednu chvíly dokonce projektu hrozilo zastavení ve prospěch výroby "těžkého" tanku Char 2C. Ironické přitom bylo, že i v případě tohoto tanku byl desingérem Ernst-Metzmaier. Projekt Renaultu ale nakonec zachránila podpora brigádního generála Jeana Baptisty Eugena Estienna, jinak také nazývaného jako "Otec tanků", který v lehkém tanku viděl perspektivnější stroj. Renault tak mohl pokračovat ve vývoji i když se s konkurencí stroje Char 2C potýkal prakticky až do konce První světové války. Prototyp Renaultu FT-17 byl pak zhotoven během první poloviny roku 1917.

TECHNICKÉ PARAMETRY:
V prvních sériích měla vozidla hladkou odlévanou věž ale později vyrobené typy je měli již osmihranné či ještě později opět oblé, vyrobené však z ohlých plechových plátů. Tato poslední varianta věže byla pak často nazývána "Berliet" podle jedné z továren, kde se vyráběly.
Nejběžněji výzbroj u posledních dvou typů věží pak zahrnovala buďto jeden 37mm kanon Puteaux či jeden 7,92mm kulomet Reibel.
Tank poháněl motor Renault o výkonu 35 koňských sil. Maximální rychlost na silnici dosahovala 7,5 km/h. Dojezd dosahoval kolem 65 km.

HISTORIE:
Renault FT-17 vstoupil do služby v roce 1917. Během tohoto roku se podařilo vyrobit jen 84 kusů. Do konce války, 11. listopadu 1918, bylo však francouzské armádě dodáno 2697 kusů. Celkem bylo vyrobeno 3694 kusů, ale některé údaje hovoří až o více než 4000 kusech všech variant. Ještě během války bylo 514 kusů dodáno armádě Spojených Států a tři kusy byly dodány Itálii. V USA byl pak tento tank licenčně vyráběn pod označením "6-tunový Tank Model 1917". Těchto strojů bylo vyrobeno až 950 kusů, 64 z nich ještě před koncem První světové války.
Renault FT-17 byl za První světové války u Francouzské armády a armády Spojených Států velmi rozšířen a to nejen díky svým prokazatelným kvalitám ale i díky levným pořizovacím nákladům a tak se jestě před koncem války rozhodlo o výrobě až 12 tisíc kusů. Toto rozhodnutí bylo také jedním z významných faktorů, proč se velení Německé armády rozhodlo k masivní ofenzivě na jaře roku 1918.
Po válce o Renault FT-17 projevilo zájem velké množství zemí a tak byl tank exportován například do Polska, Belgie, Španělska, Japonska, Brazílie ale i do Československa. Reanult FT-17 se tak stal jedním z nejrozšířenějších tanků a i jeho působení v konfliktech bylo velmi pestré. Šlo například o Čínskou občanskou válku, Polsko-Ruskou válku či Španělskou občanskou válku. V mnoha těchto zemích pak na základě tohoto tanku konstruktéři vyvinuly své vlastní tanky, jako byl například italský FIAT 3000 či ruský T-18. Renault FT-17 se také zúčastnil Druhé světové války, většinou v řadách Polska, Finska a Francie. Německý Wehrmacht pak během tažení v Západní Evropě ukořistil 1704 kusů Renaultu FT-17. V té době to už byly ale velmi zastaralé stroje a tak je Německá armáda využívala především k ochraně letišť nebo u hlídkových jednotek.

VARIANTY Renaultu FT-17:

FT-17 s 37mm kanonem - Verze vyzbrojená 37mm kanonem Puteaux SA18. Celkem zahrnovala jednu třetinu z celkové produkce Renaultu FT-17.
FT-17 s 7,5mm kulometem - Verze s 7,5mm kulometem Reibel. Celkem zahrnovala tři pětiny z celkové produkce Renaultu FT-17.
FT-17 s 8mm kulometem - Verze vyzbrojená 8mm kulometem Hotchkiss.
FT-75 BS - Varianta vyzbrojená 75mm houfnicí Blockhaus Schneider. Celkem bylo vyrobeno 39 kusů.
TSF - Velitelská varianta. Tank neměl žádnou výzbroj, nově byl vybaven rádiem, posádka se rozšířila o obsluhu radiového zařízení. Celkem bylo vyrobeno 188 kusů.


zdroj: www.wikipedia.org, www.chars-francais.net
FT-17FT-17FT-17 s 37mm kanonem Puteaux SA18