LVT(A)- 5

tech. údaje: LVT(A)-5
původ: USA
typ: obojživelné vozidlo
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
LVT(A)5 je oficialní verze, vojáky modifikovaného, "amtanku" LVT(A)4 znamého mezi jednotkami jako "Marianský model". Nešlo jen ale o pouhou změnu názvu. Firma FMC šla v modifikaci ještě dál a zavedla u LVT(A)5 několik nových prvků.

TECHNICKÉ PARAMETRY:
Základní konsturkce se u LVT(A)5 od LVT(A)4 prakticy neliší. ROzdíly jsou ale v drobnostech. U LVT(A)5 přibyl gyrostabilizator pro 75mm houfnici. Ten umožnil vozidlu střílet i za jízdy a dokonce i z vody. Ke kanonu bylo pak namontovano protizávaží. Věž byla také nově vybavena hydraulickým systémem pro otáčení věže.
Pohon se u LVT(A)5 od LVT(A)4 nelišil. Vozidlo bylo tedy poháněno motorem Continental W-670-9A o výkonu 250k. Umožňující dosahovat na souši rychlosti až 40 km/h a ve vodě 11 km/h.
Výzborj LVT(A)5 převzal od tzv. "Mariánské verze" vozidla LVT(A)4. Kromě 75mm houfnice M3 byl tedy vybaven třemi .30 cal (7.62mm) kulomety M1919A4. Jedne byl umístěn v čelní straně kabiny a zbylé dva se nacházely na středu bočních stěn věže. K nim pak byly přimontovány ochranné štíty.
Ač bylo slabé pancéřování u LVT(A)4 často kritizováno u LVT(A)5 se nic nezměnilo a tak se i u LVT(A)5 stalo pancéřování nejslabší vlastností vozidla.

HISTORIE:
Produkce typu LVT(A)5 začala v roce 1945 a skončila na konci války. Celkem bylo vyrobeno 269 kusů. 128 kusů sloužilo u USMC a 141 kusů u US Army.
K jejich většímu nasazení ve Druhé světové válce však nedošlo, protože většina strojů nebyla před koncem války ze Spojených Států ani do Pacifiku vyslána. Po válce v roce 1949, byly pak firmami CA&E (Convetional Aviation & Engineering) a FMC zkonstruovány dva prototypy značně modernizovaných LVT(A)5. K dalšímu vývoji této modifikace však nedošlo. V roce 1951 byl pak menší počet LVT(A)5 modifikován firmou FMC. U těchto vozidel byla také již věž vybavena stropním pancéřováním. Několik těchto modifikovaných LVT(A)5 bylo pak nasazeno v Korei. Tam se bojů zúčastnily i běžné sériové LVT(A)5, především pak vylodění u Inchonu.zdroj: http://panzervince.membres.jexiste.org/USArmor, S. Zaloga: Amtracks: US Amphibious Assault Vehicles
LVT(A)5modifikovaný LVT(A)5, 1949bokorys LVT(A)5