LVT(A)-1

tech. údaje: LVT(A)-1
původ: USA
typ: obojživelné vozidlo
OSTATNÍ TTD
VÝVOJ:
V roce 1941, během vývoje stroje LVT2, se objevily požadavky na ozbrojenou a obrněnou verzi nového "amtanku" (nebo také amphtanku), jak byly tyto nové stroje také nazývány. Ty měly při vylodění čelit Japonským tankovým silám. Počítalo se s pancířem silným v rozmezí 6 až 12 mm a s instalací tankového kanonu menší ráže. Výrobou byla pověřena firma Food Machinery Corporation (FMC). Do výzbroje byl nový stroj nasazen pod označením LVT(A)1 - (Landing Vehicle, Tracked, Armored mark.I)

TECHNICKÉ PARAMETRY:
Znatelných změn oproti LVT2 doznala u nového stroje korba, kterou konstruktéři uzavřeli pancéřovou nástavbou, na které byla umístěna lehce upravená tanková věž lehkého tanku M5A1 Stuart. Za věží se pak v korbě objevily dva otvory, ze kterých posádka obsluhovala dva kulomety pro větší palebnou podporu. Přidání opancéřování a věže sice mělo za následek zvýšení váhy o jednu až dvě tuny, ale na jízdních vlastnostech vozidla se to výrazněji neprojevilo.
Použitý motor se od LVT2 nezměnil, šlo tedy o typ Continental W-670-9A o výkonu 250k. Maximální rychlost na souši je udávána 40 km/h, ve vodě pak 11 km/h. Vzhledem k nárůstu hmotnosti pak klesl dojezd na souši oproti LVT2 na 201 km.
Hlavní výzbroj tvořil 37mm kanon M6 ve věži použité z tanku M5A1 Stuart. Vedlejší výzbroj zahrnovala jeden .30cal kulomet Browning M1919A5 koaxialně umístěný s 37mm kanonem ve věži a dva .30cal kulomety Browning M1919A4 umístěné na korbě za věží. Střelci pak byly u těchto dvou kulometů chráněni pancéřovými štíty.

HISTORIE:
První 3 kusy byly vyrobeny už v roce 1942 ale naplno se produkce rozběhla až v roce 1943 a pokračovala až do roku 1944. První bojové nasazení strojů LVT(A)1 proběhlo v únoru roku 1944 jak v řadách USMC tak i US Army v bitvě o Marshallovy Ostrovy. Konkrétně pak šlo o vylodění na ostrov Kwajalein pod 708. Amphibian Tankovým Battalionem. V této bitvě se počítalo s masovým nasazením "amtanků" LVT(A)1, ale vzhledem k tomu že jich nebyl k dispozici dostatečný počet, byl ještě battalion nouzově doplněn stroji LVT(A)2 a LVT2. Sice se neopakovalo krveprolití jako v bitvách o Tarawu v roce 1943, ale i zde se projevily rozpaky nad použitím nových "amtanků", když byly k dispozici tanky M4A2 Sherman. Funkci oba stroje zastávaly stejnou, ale LVT(A)1 byl znatelně zranitelnější než zmíněný tank. Navíc použitý 37mm kanon si sice poradil s japonskými tanky, ale přeci jen bylo potřebnější poradit si s bunkry, které byly častějšími cíly než japonské obrněnce. A na ty už 37mm kanon nestačil. Proto se budoucí vývoj směroval k instalování větší ráže.
Celkem bylo od konce roku 1942 do roku 1944 vyrobeno 510 kusů stroje LVT(A)1.


zdroj: http://afvdb.50megs.com, Steven J. Zaloga: Amtracks: US Amphibious Assault Vehicles
bokorys LVT(A)1LVT(A)1 LVT(A)1, Pattonovo museum, USA